جستجو

اخبار

آیا موهایتان بیش‌ازحد می‌ریزد؟

پنجشنبه, 29 آبان,1393

موهایتان همه‌جا ریخته است. روی میز کار، روی بالش و چاه حمام پر از مو است. این موها آزاردهنده و حتی گاهی باعث خجالت هستند، اما ممکن است نشان‌دهنده‌ی مشکل بزرگ‌تری باشند. بیشتر موهایی که می‌ریزند طبیعی هستند، اما چگونه مرز ریزش طبیعی را از غیرطبیعی تشخیص دهیم؟ لری شپیرو (Larry J. Shapiro) جراح ترمیم مو به سؤال‌های اساسی در این مورد پاسخ داده است.


علل اصلی ریزش مو چیست؟
علل متعددی برای ریزش مو وجود دارد. حرارت بالای سشوار، اتوی مو، پیچیدن مو و همچنین رنگ کردن و اکستنشن مو همه باعث شکستن مو می‌شوند. استرس و رژیم‌های غذایی نیز از عوامل مهم هستند. اگر ویتامین و پروتئین کافی مصرف نکنید فولیکول‌های مو سلامت و توان خود را از دست خواهند داد. علل مربوط به سوخت‌وساز بدن، مانند مشکلات تیروئید نیز در این مسئله تأثیر دارند.


چه میزان ریزش مو طبیعی است؟
به‌طور متوسط روی سر هر انسان بین 100000 تا 150000 تار مو وجود دارد. ریزش 30-50 تار مو در روز طبیعی است. اما اگر این عدد به 100-150 برسد نیاز به درمان دارد.


آیا ریزش مو در بین انواع مختلف مو متفاوت است؟
موهای حالت دار و مجعد معمولاً بیشتر از موهای صاف می‌ریزند. به این دلیل که افراد دارای موهای مجعد غالباً سعی می‌کنند موهایشان را با وسایل داغ مثل سشوار یا اتو صاف کنند، که همین امر باعث آسیب به فولیکول‌ها می‌شود.حرارت، رطوبت مو را از بین می‌برد و باعث می‌شود ساقه‌ها خشک، شکننده و ضعیف گردند. خانم‌هایی که موهایشان بلند است معمولاً فکر می‌کنند موهایشان بیش‌ازحد می‌ریزد اما این امر به دلیل بلند بودن تار مو است که باعث می‌شود حجم موهای ریخته، بیشتر به نظر آید.


به‌جز اجتناب از حرارت بر مو، چه‌کاری برای جلوگیری از ریزش مو می‌توان کرد؟
تغییرات عملکرد غده تیروئید از موارد شایع ریزش مو است. از مصرف زیاد سویا بپرهیزید زیرا که تأثیر سویی بر تیروئید اکثر افراد می‌گذارد. اما بهترین راه این است که میزان کافی از ویتامین ب، آهن و پروتئین در رژیم غذایی خود بگنجانید.

فیلترها
Sort
display