جستجو

باید‌ها و نباید‌های استفاده از لوازم آرایشی در بارداری

باید‌ها و نباید‌های استفاده از لوازم آرایشی در بارداری

در عصر حاضر محافظت از پوست با توجه به آلودگی‌هایی که در اطراف محیط زندگی وجود دارد از جمله آلودگی‌های صنعتی، اثرات نامطلوب اشعه‌ی خورشید، آلودگی‌های ناشی از مواد شیمیایی و حتی روشنایی ایجاد شده از مانیتور رایانه، امری بسیار مهم است؛ به‌گونه‌ای که پزشکان و متخصصان پوست و مو توصیه‌ها و محصولات مختلفی را برای محافظت از این بخش مهم بدن را ارائه کرده‌اند. حال اینکه بانوان با توجه به اهمیتی که به زیبایی و سلامت پوست خود می‌دهند، ممکن است در دوران حساس و مهم بارداری با چالش‌های استفاده از برخی از مواد بهداشتی و آرایشی روبه‌رو شوند. در این راستا سوالی که مطرح می‌شود، این است که آیا ایشان می‌توانند هنگام بارداری از مواد آرایشی استفاده کنند؟ آیا استفاده از آن‌ها برای سلامت خود و جنین خطری ایجاد نمی‌کند؟ به ویژه این که در این دوران ممکن است بسیاری از بانوان به دلیل تغییرات هورمونی لک‌هایی را روی صورت خود مشاهده کنند که برای آن‌ها بسیار ناراحت کننده و نامطلوب باشد. قطعا نخستین راهکاری که به ذهن بانوان باردار می‌رسد، استفاده از کِر‌‌ِم‌ها برای از بین بردن لکه‌ها است.

کِر‌ِم‌های ضد آفتاب می‌تواند گزینه‌ی مناسبی برای کم کردن و تا حدودی درمان لک‌های ایجاد شده باشد؛ ولی پزشکان و متخصصان توصیه می‌کنند که بهتر است استفاده‌‌ی این کرم‌ها نیز حتما با تجویز پزشک متخصص صورت پذیرد.

همچنین ایشان توصیه می‌کنند که استفاده از کرم‌های شیمیایی باید به حداقل برسد تا سلامت مادر و جنین حفظ شود. درواقع مصرف کرم‌های ضد آفتاب فیزیکی که نسبت به دیگر کرم‌های بهداشتی آرایشی جذب پوست می‌شود، گزینه‌ی مناسب‌تری است و می‌تواند همانند لایه‌ای محافظ، سلامت پوست را تامین کند.

بنابراین مصرف کرم‌های موضعی که به خوبی جذب پوست بدن می‌شود، مخصوصا کرم‌های شیمیایی، احتمال آسیب‌ زدن به جنین و به خطر انداختن سلامت آن را افزایش می‌دهد.

 از این رو پزشکان به بانوان باردار توصیه می‌کنند که حتما در دوران حساس بارداری توجه بیشتری به مصرف کرم‌ها و لوسیون‌هایی که حاوی ترتینویین یا رتیونول است، داشته باشند. این ماده معمولا به عنوان یک پاک‌کننده، جوان‌کننده و لایه‌بردار پوست مصرف می‌شود و استفاده از آن‌ها در دوران بارداری به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود.

همچنین استفاده از کرم‌هایی که دارای هیدروکینون و رزورسینول است، در دوران بارداری مشکل‌ساز است؛ این مواد برای از بین بردن لک‌های ایجاد شده تجویز می‌شود و چون به راحتی و به سرعت جذب بدن می‌شود، سلامت جنین را به خطر خواهد انداخت.

در مورد این مطلب نظری دارید؟
فیلترها
Sort
display