جستجو

اخبار

بهترین درمان آفتاب‌سوختگی

شنبه, 16 خرداد,1394

اگر شما می خواهید در برابر اشعه‌ی مضر آفتاب که در مدت کوتاهی پوست شما را قرمز و آفتاب‌سوخته می‌کند مصون بمانید، نیاز دارید تا بهترین درمان آفتاب‌سوختگی را بدانید.

اگر سوختگی شما از نوع درجه اول است، پوست شما ممکن است قرمز و پوسته‌پوسته شود و در عرض چند روز خوب شود. برای تسکین سریع، دوش آب سرد بگیرید. سپس پوستتان را خشک‌کنید و از یک لوسیون ملایم ترجیحاً بدون عطر استفاده کنید. سپس استفاده از لوسیون را دو بار در روز در مناطق آسیب‌دیده ادامه دهید تا زمانی که محل، التیام پیدا کند.اگر محل آسیب‌دیده نسبتاً کوچک است شما می‌توانید از لباسی مرطوب و خنک استفاده کنید. کرم‌های هیدروکورتیزون، آلوئه ورا (مستقیماً از گیاه می‌آیند یا در یک کرم هستند) و همچنین لوسیون کالامین می‌تواند به خنک شدن پوست کمک کند. اما از محصولات حاوی بنزوکائین برحذر باشید زیرا می‌تواند باعث آسیب رساندن به پوست شما شود. اگر سوختگی خیلی دردناک است می‌توانید از قرص ایبوبروفن یا آسپرین استفاده کنید. از اصلاح، لایه‌برداری یا مالش پوست اجتناب کنید، از حمام و دوش گرم و ماندن در زیر آفتاب تا زمان بهبودی پرهیز کنید. آفتاب‌سوختگی باعث از دست رفتن آب می‌شود، درنتیجه مایعات فراوان مصرف کنید.

آفتاب‌سوختگی درجه‌دو می‌تواند باعث تاول شود و منطقه بزرگی از پوست را درگیر کند. اگر تاول کوچک و کمتر از یک اینچ باشد، خودش خوب می‌شوند. اما از ترکاندن آن‌ها جلوگیری کنید. یکپارچه بر روی آن بگذارید اگر لباس‌هایتان باعث تحریک ناحیه می‌شود، سعی کنید باندپیچی را شل کنید. دوباره از آفتاب و هر فعالیتی که تاول‌ها را تحریک می‌کند، بپرهیزید. گاهی اوقات سوختگی‌های شدید باعث تب و سردرد می‌شود، اگر شما چنین نشانه‌هایی دارید باید به دنبال مراقبت‌های پزشکی بروید.

مهم‌ترین کار در مرحله بعد استفاده از کرم ضد آفتاب است، آن را بیشتر اوقات استفاده کنید و در سایه باشید. ازآنجاکه آفتاب‌سوختگی خطر ابتلا به سرطان پوست را افزایش می‌دهد و باعث پیری زودرس می‌شود بهترین درمان آفتاب‌سوختگی پیشگیری است.

فیلترها
Sort
display