جستجو

اخبار

تاثیرات آلودگی هوا بر پوست و مو

دوشنبه, 07 دی,1394

تاثیرات آلودگی هوا بر پوست و مو

این روز‌ها همگی ما با پدیده آلودگی هوا مواجه بوده و با آن دست و پنجه نرم می‌کنیم. استنشاق این هوا همانقدر که به ریه و سایر جوارح درونی ما لطمه وارد می‌کند به اجزاء بیرونی بدن و پوست و مو نیز صدمه زده و بسیار مضر است. علاوه بر پوست و مو، سوزش و چرک کردگی در چشم و همینطور التهاب در گوش از دیگر تاثیرات مضر آلودگی هوا بر اجزاء خارجی هستند اما اعم روی صحبت ما در مورد مشکلات بوجود آمده برای پوست و مو است.

آلودگی هوا از ۳ جهت به پوست حمله می‌کند، اول سطح پوست، دوم منافذ داخلی و نفوذ به شریان‌‌های خونی زیر پوستی، از طریق هوای تنفس شده و در ریه و آلودگی‌های وارد شده به جریان خونی بدن. حال ببینیم این حملات چگونه برای بدن مضر خواهند بود:

۱- رادیکال‌های آزاد:

رادیکال‌های آزاد موادی هستند که با نشستن بر روی پوست و نفوذ به آن مواد مغذی و پروتئین‌های ملزوم برای پوست را از بین میبرند. از قبیل این مواد میتوان به ویتامین E و C اشاره کرد. کلاژن تولید شده توسط پوست برای جلوگیری از مرگ سلول‌های پوستی و بازسازی پوست از دیگر مواد مفید برای پوست است که رادیکال‌های آزاد آن را از بین میبرند.

۲- خشک شدن پوست:

ذرات معلقی که در هوا وجود دارند با نشستن بر روی پوست و نفوذ به منافذ و لایه‌ّای درونی پوست، رطوبت حبس شده در پوست را جذب کرده و آن را خشک می‌کنند و با این کار باعث از بین رفتن هرچه سریعتر سلول‌های پوستی می‌شوند.

۳- لکه‌های پیری:

تمام مواردی که ذکر شد و همچنین قرار گرفتن زیر نور خوشید در هوای آلوده باعث تغییر رنگ پوست و بوجود آمدن لک روی پوست صورت و بدن خواهد شد. تاثیرات اشعه آفتاب بر روی پوست‌‌های خشک و همچنین بدون محاظ همه و همه باعث بوجود آمدن لک در پوست می‌شوند.

 

در قسمت بعد در مورد راهکارهایی برای جلوگیری و کاستن تاثیرات مضر هوای آلوده بر روی پوست صحبت خواهیم نمود.

نظر خود را مطرح کنید
فیلترها
Sort
display