جستجو

اخبار

خوراکی‌های مفید برای داشتن پوست سالم

چهار شنبه, 26 آذر,1393

ویتامین E و C
تحقیقات نشان داده است که این ویتامین‌ها می‌توانند از اثرات مضر آفتاب بر پوست جلوگیری کنند. ویتامین C یکی از مواد ارزشمندی است که به ساخت کلاژن -که رنگ پوست و سفت بودن آن را تأمین می‌کند- کمک می‌کند. اگر ویتامین E را به‌صورت قرص مصرف می‌کنید باید به خاطر داشته باشید بیش از دوز 400 استفاده نکنید زیرا خطر خونریزی به همراه دارد. بهترین منابع غذایی برای تأمین ویتامین E عبارت‌اند از؛ مرکبات، سیب‌زمینی، گوجه‌فرنگی، فلفل تند و شیرین. سبزی‌های سبزرنگ نیز منبع ویتامین C هستند.
چای
چای، خصوصاً چای سبز منبع فوق‌العاده آنتی‌اکسیدانی است که پلی فنول(polyphenol) نام دارد. به همین دلیل است که تحقیقات نشان داده است افرادی که چای می‌نوشند (به‌خصوص چای با لیمو) کمتر احتمال دارد به سرطان پوست دچار شوند.

ویتامین A
یکی از آنتی‌اکسیدان‌های قوی ویتامین آ است که پایه‌ی بسیاری از محصولات پوستی بدون نسخه در داروخانه‌ها را تشکیل می‌دهد. مطالعات نشان داده است که بین میزان ویتامین آ در خون و خشکی پوست همبستگی وجود دارد. هر چه میزان ویتامین آ بیشتر باشد پوست مرطوب‌تر است. این ویتامین را نباید به طریق مکمل و قرص مصرف کرد، از طرفی دریافت آن از طریق غذاها نیز دشوار است. اما این موارد بهترین منابع طبیعی آن هستند: پرتقال، میوه‌های قرمز و نارنجی، هویج، سیب‌زمینی، گوجه‌فرنگی، طالبی و سبزی‌ها سبز برگ‌دار مثل اسفناج و کلم بروکلی.

فیلترها
Sort
display