جستجو

اخبار

دلایل ریزش مژه‌ها چیست؟

چهار شنبه, 09 اردیبهشت,1394

شاید ریزش مژه‌ها به گستردگی ریزش موها نباشد، اما به همان اندازه ناراحت‌کننده است. مژه، قطعاً یکی از ارکان زیبایی در اکثر فرهنگ‌ها به‌حساب می‌آید، به‌اندازه‌ای که همه‌ی کمپانی‌های زیبایی، یک خط تولید منحصر به محصولات مختص مژه‌ دارند. مژه، برای خیلی‌ها یک کسب‌وکار بزرگ‌راه انداخته است.
نازک شدن یا ریختن مژه‌ها می‌تواند دلایل متعددی داشته باشد، ازجمله مراقبت نامناسب، واکنش آلرژیک، و بیماری. اگر مقدار ریزش ناچیز باشد، شاید بتوانید خودتان دلیلش را بفهمید. اما اگر ریزش، شدید است و ناگهانی رخ‌داده، بهتر است که به پزشکتان مراجعه کنید.
سن
افزایش سن به‌راحتی می‌تواند باعث ریزش کم مژه‌ها شود. وقتی سن زیاد می‌شود، موهای سراسر بدن ضخامت، قدرت و رنگشان را از دست می‌دهند. همین اتفاق، درست مانند موهای سرتان، برای مژه‌هایتان هم خواهد افتاد.
آلرژی
حساسیت هم می‌تواند گهگاه باعث ریختن مژه‌ها شود. اگر همراه با ریزش مژه‌ها، چشم‌هایتان هم می‌سوزد، باید استفاده از هر محصولی که بر روی چشم‌هایتان استفاده می‌کنید را متوقف کنید. این بدین معنی است که ریمل، سایه، خط چشم، یا هر محصول آرایشی دیگر که به چشم‌هایتان می‌مالید را کنار بگذارید تا مشکل برطرف شود.
طاسی منطقه‌ای
این بیماری، زمانی رخ می‌دهد که سیستم ایمنی بدن شما به فولیکول‌های مو حمله کرده و باعث ریزش مو می‌شوند. این بیماری ممکن است موی هرجایی از بدن را هدف قرار دهد، نه‌تنها مژه‌ها را.
بلفاریت
این‌یک بیماری عفونی است که می‌تواند منجر به ریزش مژه‌ها هم بشود. این اتفاق به خاطر رشد باکتری‌ها در غدد چربی کوچک، با ورم و سوزش پلک‌ها همراه است. این بیماری باعث ریزش کلی موها نخواهد شد، اما ممکن است باعث ریزش مژه‌ها شود، مخصوصاً اگر به آن رسیدگی نکنید.
دمودکس فولیکولوروم
نوعی حشره‌ی میکروسکوپی است که به‌طور طبیعی در منافذ پوست و فولیکول‌های مو وجود دارد. مقدار زیاد این کرم‌ها در یک فولیکول واحد، ممکن است باعث ریختن موها شود، مخصوصاً موهای ظریف مانند مژه‌ها.
عفونت عمومی
عفونت می‌تواند باعث تورم پلک‌ها شود، و بعضی‌اوقات باعث خواهد شد مژه‌ها بریزند. عفونت پلک می‌تواند به خاطر دلایل مختلفی رخ بدهد، ازاین‌رو اگر مضنون به هرگونه عفونت در پلک‌هایتان هستید، بهتر است به پزشک مراجعه کنید.
کم‌کاری تیروئید
چه تیروئید پرکاری داشته باشید چه کم‌کار، به‌هرحال ممکن است باعث شود بخشی از موهای بدنتان نازک شده یا بریزد، ازجمله مژه‌هایتان.
مراقبت نامناسب
عدم مراقبت صحیح، باعث خواهد شد کلاً مژه‌هایتان سلامتشان را از دست بدهند. یعنی اینکه مژه‌هایتان خشک، شکننده، و مستعد شکستن خواهند شد. استفاده از لوازم‌آرایش آسیب‌رسان، یا فراموش کردن پاک کردن آرایش قبل از خواب، می‌تواند به‌سادگی باعث شود مژه‌هایتان به‌شدت صدمه ببینند، و نتیجتاً بشکنند یا بریزند.
رژیم غذایی غیرمغذی
همیشه یکی از دلایل احتمالی ریزش یا ضعف موها رژیم غذایی نامناسب است. عدم مصرف غذاهای مناسب و مغذی هم، همانند پرخوری می‌توانند به‌کل بدنتان آسیب برسانند، و باعث ضعف و ریختن موهای شما شوند.
زخم
وجود زخم در پلک‌ها ممکن است باعث ریزش مژه‌ها شوند. زخم مژه، می‌تواند به‌سادگی کشیده شدن جسمی به مژه‌ی شما و خراشیده شدنش باشد، و یا به پیچیدگی سوخته شدن باشد. در کل، زخم یعنی مالیده شدن یا خراش داده شدن مداوم پوست، و شل شدنش.

 

منبع

فیلترها
Sort
display