جستجو

اخبار

دلایل لکه‌های سفید روی ناخن ها چیست؟

پنجشنبه, 24 اردیبهشت,1394

لکه‌های سفید روی ناخن، یا به طور کلی از رنگ رفتگی ناخن‌ها، می‌تواند معانی مختلفی داشته باشد. اما اساس تمام این معانی این است که بدنتان تندرست نیست و در حال تلاش است تا شما را با خبر کند. برخی از بیماری‌ها و شرایط پزشکی، دارای علائمی در انگشتان دست هستند. پس در چنین شرایطی مهم است که سری به دکترتان بزنید، چرا که علت اصلی هر تغییری در انگشتان دست، باید توسط پزشک متخصص تشخیص داده شود.
لئوکونیچیا
لکه‌های سفید رنگ روی ناخن‌ها، معمولاً علامت لئوکونیچیا است. دلیل اصلی این بیماری، آسیب دیدن بستر ناخن است، که ما آنرا به نام ماتریس ناخن می‌شناسیم. این لکه‌ها می‌توانند به شکل رگه هم باشند. دلایل دیگر این بیماری، ممکن است واکنش‌های آلرژیک به سفت‌کننده‌های ناخن، چسب‌های ناخن اکریلیک، یا لاک ناخن باشد. این بیماری ممکن است در یک سالن زیبایی و یا رختکن به شما منتقل شود، جایی که انواع باکتری به وفور یافت می‌شود. اگر این بیماری سریع تشخیص داده شود، می‌تواند توسط قرص یا کرم درمان گردد. در برخی موارد، لکه‌ها یا رگه‌های سفید رنگ، با رشد ناخن از بین می‌روند.
کمبود زینک
لکه‌ها یا رگه‌های سفید رنگ در زمانی که کمبود زینک داشته باشید هم طبیعی است. این شرایط، با تغییراتی در برنامه‌ی غذایی و مصرف سبزیجات برگ‌دار سبز مانند اسفناج، گوشت، آجیل، و غلات سبوس‌دار قابل اصلاح است.
مشکل کبد
یکی دیگر از دلایل مهم لکه‌های سفید ناخن، مشکلات کبدی است. در بسیاری از موارد، مشکل هپاتیت یا سیروز است.
مشکلات کلیوی
ناخن‌هایی که بخشی سفید و بخشی صورتی‌اند، ممکن است علامت مشکل کلیوی باشد. نارسایی مزمن کلیه هم یکی از دلایل سفید شدن بخشی از ناخن است.
کم خونی
بستر ناخن‌ سفید یا رنگ و رو رفته، حرف از کم‌خونی می‌زند، که درنهایت علامت کمبود آهن است. در برخی موارد، ناخن‌های دست شخص ممکن است از شکل نرمال خارج‌شده که کوئیلو نیچیا نامیده می‌شود، یعنی ناخن به‌صورت لبه‌دار، نازک، و دارای انحنا به درون می‌روید. می‌توانید آهن را توسط مکمل‌های غذایی، پخت‌وپز در قابلمه‌های آهنی، و مصرف گوشت و سبزی‌ها برگ‌دار به برنامه‌ی غذایی‌تان بیفزایید. برای جذب حداکثری آهن، غذاهای سرشار از آهن را همراه با کلسیم مانند لبنیات مصرف نکنید.

فیلترها
Sort
display