جستجو

اخبار

راه‌های از بین بردن بوی بد پا (بخش اول)

پنجشنبه, 17 اردیبهشت,1394

بوی پا می‌تواند یکی از آزاردهنده‌ترین اتفاقات ممکن برای ما باشد. در این مطلب که شامل ۳ قسمت می‌باشد تلاش می‌کنیم تا راه‌های جلوگیری و از بین بردن بوی بد پا را به شما توضیح دهیم:
۱- تمیز کردن پا:
خیلی واضح است که تمیز کردن پا با آب و صابون کافی نیست. موضوع اصلی از بین بردن باکتری‌های مولد بو و سلول‌های مرده‌ای است که باکتری‌ها از آن تغذیه می‌کنند. درنتیجه در زمان تمیز کردن پا، پاک کردن لایه‌های رویی پوست به‌وسیله پارچه مخصوص، مسواک و یا هر وسیله ساینده دیگر به همراه صابون ضد باکتری توصیه می‌شود. همچنین پاک کردن لابلای انگشتان نیز از اهمیت زیادی برخوردار است.
۲- خشک‌کردن پا:
حتماً در زمان خشک‌کردن بعد از حمام، از خشک شدن کامل پاها مطمئن شوید. رطوبت، چه به‌وسیله آب به وجود آمده باشد و چه به‌وسیله عرق، مکان مناسبی را برای فعالیت باکتری‌های مولد بو، به وجود می‌آورد. خشک‌کردن کامل پا علی‌الخصوص میان انگشتان تأثیر زیادی در جلوگیری از به وجود آمدن بوی نامطلوب دارد.
۳- استفاده از پاک‌کننده دست:
شاید عجیب به نظر برسد، اما یک تمیزکننده دست (با بوی مطبوع و یا بی‌بو) می‌تواند جرم‌های پا را از بین ببرد و سرعت تکثیر باکتری‌ها را کاهش دهد.
۴- استفاده از مواد ضد تعریق:
می‌توانید از همان ماده ضد عرقی که برای زیر بغل خود استفاده می‌کنیم، برای پای خود هم استفاده کنید. فقط مطمئن شوید که از 2 استیک جداگانه  برای پا و زیر بغل خود استفاده کنید. برای نتیجه بهتر، ماده ضد عرق را شب‌ها بر روی پای تمیز و خشک خود استفاده کنید. در هنگام صبح مانند همیشه جوراب و کفش‌های خود را بپوشید.
• ماده ضد عرق با الکترولیت‌های موجود در عرق واکنش داده تا ژلی درپوش مانند را بر روی مجراهای مولد عرق به وجود بیاورد. ازآنجایی‌که در هر پا  قریب به دویست و پنجاه هزار غده مولد عرق (بیشترین تراکم نسبت به هر نقطه دیگری در بدن) وجود دارد، استفاده از ماده ضد عرق می‌تواند کمک زیادی به جلوگیری از ایجاد بو بکند.
• از ماده ضد عرق بلافاصله قبل از پوشیدن کفش و خروج از منزل استفاده نکنید، این کار باعث لیز خوردن انگشتان و پا در کفش می‌شود.
۵- استفاده از مخلوط سرکه معمولی و ازوپروپیل الکل:
این محلول را به‌وسیله قطره‌چکان، به‌صورت روزانه استفاده کنید. محلول را میان انگشتان و بر روی پوست پا بریزید و پخش‌کنید. این محلول همچنین قارچ‌های سطحی پوست را می‌کشد.
• می‌توانید پای خود را در محلول "۵۰% سرکه – ۵۰% آب" قرار دهید. افزودن جوش‌شیرین و روغن آویشن نیز می‌تواند به از بین بردن بو کمک کند.
۶- ساییدن پوست پا به‌وسیله پودر:
پودر را میان انگشتان خود بمالید. اکثر محلول‌ها و پودرهای تمیزکننده، شامل مواد زیر می‌باشند:
پودر تالک: این ماده جاذب رطوبت می‌باشد.
جوش‌شیرین: این ماده محیط را قلیایی می‌کند که از بین برنده باکتری می‌باشد.
نشاسته ذرت: این ماده جاذب عرق می‌باشد.

فیلترها
Sort
display