جستجو

اخبار

فصل سرما آغاز شد، بیشتر مراقب پوستمان باشیم(قسمت سوم)

دوشنبه, 23 آذر,1394

فصل سرما آغاز شد، بیشتر مراقب پوستمان باشیم(قسمت سوم) 

در این روزها علاوه بر سرما با پدیده آلودگی هوا، مه و گرد و غبار هم روبرو هستیم. زمانی که آلودگی هوا بیشتر می‌شود و ابر و مه همه‌جا را فرا گرفته است، احتمال بروز آسیب‌های پوستی بالا می‌رود، زیرا این گرد و غبار و آلودگی به منافذ پوست نفوذ کرده و سلامت آن را تهدید می‌کند. همچنین در هوای ابری و مه آلود اشعه‌های مضر آفتاب قدرت گرفته و تاثیر بسیار بدی بر روی پوست میگذارند. در ادامه ۲ مطلب قبل، به روش‌هایی برای جلوگیری از آسیب‌های ناشی از سرما و این فصل از سال می‌پردازیم.

۱۲- در روز‌های سرد که زاویه تابش آفتاب متفاوت نسبت به تابستن است و همچنین هوا ابری است، احتمال سوزش و خشکی پوست با اشعه‌های مضر خورشید بیشتر است، لذا اگر قصد خروج از محیط‌های بسته و تردد در فضای باز را دارید، حتما هر ۲ ساعت ۱ بار صورت خود را با کرم‌های ضد آفتاب با حداقل فاکتور SPF ۳۰ پوشش دهید تا از بروز مشکلات آتی در امان بمانید.

۱۳- سرما اولین اثرات خود را بر روی گونه‌ها، گوش‌ها، بینی و انگشتان دست و پا می‌گذارد و گاهی این تاثیر آنقدر زیاد است که با یک ضربه کوچک ممکن است زخم ایجاد شده و باعث خونریزی شود. اگر در معرض سرمای زیاد قرار دارید این نقاط را حتما با وازلین و یا هر کرم چرب کننده با ماندگاری بالایی چرب کنید و برای پوشش صورت از شال استفاده کنید، جوراب‌ّای پشمی بپوشید و از دستکش‌های چرمی یا بافتنی و گوش گیرهای زمستانی استفاده کنید.

۱۴- خشکی پوست در زمستان در نواحی مختلف بدن ممکن است باعث خارش شدید پوست شود و همانطور که خودتان هم حدس میزنید به نباید با خاراندن این نقاط به خشکی بیشتر پوست دامن بزنید. اگر خارش‌های شدید شدند، یک دوش آب ولرم بگیرید و مرتب از لوسیون بدن استفاده کنید. اگر لوسیون بدن در دسترستان نبود، یک کرم مرطوب کننده ارزان قیمت هم همانکار را برایتان انجام خواهد داد.

۱۵- ممکن است خیلی از ما با اگزما در نواحی مختلفی از بدنمان در گیر بوده باشیم، اما کسانی که تابحال با آن سر کار نداشته‌اند باید بدانند که ممکن است اگزما در بدن شما نهفته باشد و با خشک شدن پوست در آن ناحیه فعال شده و نمایان شود، حالا که احتمال خشک شدن پوستتان بیشتر شده است، همواره یک قدم از آن جلوتر باشید و کل بدنتان را با مرطوب کننده‌های پایه چرب آبرسانی کنید و مهلت فعال شدن به اگزما ندهید.

 

نظر خود را مطرح کنید
فیلترها
Sort
display