جستجو

اخبار

مهم‌ترین دلایل جوش زدن روی پوست

شنبه, 31 مرداد,1394

آکنه یا جوش، یک اختلال التهابی مزمن مربوط به واحد چربی موجود در پوست است.
دکتر "جاایشری شارا" توضیح می‌دهد: در موارد خفیف تا متوسط، ممکن است جوش‌های سرسیاه (کومدون)، سرسفید (پاپول) یا جوش‌های چرکی وجود داشته باشد. در موارد شدید، ندول، کیست و آبسه به وجود می‌آید که اگر به‌موقع درمان نشوند، منجر به‌جای زخم (اسکار) می‌گردند.
رایج در میان نوجوانان
هرچند آکنه غالباً در افراد ۳۰ ــ ۱۳ ساله دیده می‌شود، اما ممکن است حتی خارج از این محدوده سنی نیز ادامه داشته باشد. مردها به دلیل فعالیت آندروژن، بیشتر به آن مبتلا می‌شوند. خانم‌ها ممکن است پیش از قاعدگی به دلیل افزایش سطح هورمون پروژسترون، دچار جوش شوند.
عواملی که به آکنه منجر می‌شود
آکنه می‌تواند ژنتیکی باشد. استفاده از لوازم‌آرایشی مانند کرم، مرطوب‌کننده های روغنی، زیرساز‌های روغنی و ...، آب وهوای گرم و مرطوب یا استرس می‌توانند باعث آکنه شوند. استفاده از روغن یا ژل زیاد بر روی پوست سر می‌تواند باعث بروز جوش در پشت و پیشانی گردد. داروهایی مانند قرص‌های ضدبارداری، استروئیدها و... می‌توانند باعث جوش شوند. فشار دادن یا کندن یک ضایعه پوستی موجود باعث عفونت ثانویه و افزایش تجمع رنگ‌دانه‌ها در پوست می‌شود. درنهایت، اگر علی‌رغم درمان، آکنه همچنان ادامه داشت یا اگر بیمار دارای ریزش مو یا یک اختلال غدد درون‌ریز است، این مسئله باید در نظر گرفته شود و بر طبق آن، تحقیقات انجام شود.
بایدها و نبایدها در درمان آکنه
ــ حداقل دو بار در روز از یک شوینده صورت حاوی اسید سالیسیلیک استفاده کنید. مرکباتی مانند پرتقال، انگور، لیموترش، لیمو و سایر مواد غذایی سرشار از ویتامین C و زینک بخورید. مقدار زیادی آب بنوشید و از محصولات لبنی اجتناب کنید.
ــ از مواد آرایشی روغنی، شیرپاک‌کن و ژل‌ها استفاده نکنید. اگر در پیشانی‌تان دارای آکنه هستید، بیش‌ازحد از روغن مو استفاده نکنید.
ــ از عوامل استرس دوری‌کنید. جوش‌ها را نکنید و فشار ندهید، زیرا این کار باعث عفونت، تجمع رنگ‌دانه‌ها در پوست و اسکار (جای زخم) می‌شود. شاید لازم باشد به مدت ۸ تا ۱۰ هفته آنتی‌بیوتیک مصرف کنید. صبور باشید  و به داروها فرصت دهید تا اثر کنند.

فیلترها
Sort
display