جستجو

اخبار

نکاتی که درباره ضد آفتاب نمی‌‌دانیم

شنبه, 24 آبان,1393

اگر فکر می‌کنید می‌دانید چطور از خود در برابر اشعه مضر آفتاب حفاظت کنید بهتر است دوباره به این موضوع بیندیشد. سرطان پوست طبق آمار انجمن سرطان آمریکا، شایع‌ترین نوع سرطان است.اما خبر خوب این است که حدود 90%  انواع سرطان پوست را می‌توان با محافظت صحیح پیشگیری کرد.

چند اشتباه با پیامد سنگین:

تکیه کردن بر ضد آفتاب به‌عنوان تنها محافظ اشتباه است.

بسیاری افراد فکر می‌کنند اگر ضدآفتاب بزنند می‌توانند در معرض آفتاب بمانند بدون اینکه پوستشان بسوزد. اما کارشناسان اتفاق‌نظر دارند که صرف استفاده از ضدآفتاب کافی نیست.علاوه بر استفاده صحیح از ضدآفتاب مناسب، باید از کلاه و نقاب یا چتر استفاده کرد.در بین ساعات 10 صبح تا 4 بعدازظهر سعی کنید از آفتاب بپرهیزید. اگر ساعت همراه خود نداشتید می‌توانید از «قاعده‌ی سایه» کمک بگیرید؛ یعنی وقتی سایه‌تان از قدتان کوتاه‌تر است همان زمانی است که آفتاب شدید و مضر است.

نگاه کردن به عدد SPF برای انتخاب ضدآفتاب مناسب، کافی نیست.

اگر شما هم‌فکر می‌کنید هنگام خرید ضد آفتاب باید فقط به SPF آن توجه کرد، این دفعه که برای خرید رفتید نگاه دقیق‌تری به نوشته‌های روی محصول بیندازید. در نظر داشته باشید که SPF فقط اشعه «ماورا بنفش B » یعنی UVB را اندازه می‌گیرد و نه «ماوراءبنفش A » UVA . درحالی‌که هر دو این اشعه‌ها برای پوست مضر و عامل سرطان هستند. پس ضروری است که ضدآفتاب در برابر این اشعه نیز از پوست محافظت کند، به این منظور دقت کنید که روی محصول  محافظت از هر دو این اشعه‌ها درج‌شده باشد و یا عبارت broad spectrum روی محصول نوشته‌شده باشد.

علاوه بر این‌ها یادتان باشد هنگام رانندگی آستین بلند به تن داشته باشید زیرا که اشعه UVA از شیشه ماشین و حتی برخی از شیشه‌های ساختمان می‌گذرد. همچنین به خاطر داشته باشید، آب، ماسه و برف همه بازتاب نور خورشید را افزایش می‌دهند، پس میزان ضد آفتاب بیشتری استفاده کنید و نقاطی مثل گوش‌ها، گردن، دست‌ها، پاها و حتی انگشتان پا را فراموش نکنید.

فیلترها
Sort
display