جستجو

همه چیز درباره استفاده از رژلب در دوران بارداری

همه چیز درباره استفاده از رژلب در دوران بارداری

رژ لب، یکی از پرکاربردترین مواد آرایشی است که بانوان از آن استفاده می‌کنند. ماده‌ای که علیرغم زیبایی خاصی که به چهره‌ی خانم‌ها می‌بخشد، متاسفانه برای سلامتی مضر بوده و بیشتر پزشکان استفاده‌ی بیش‌ از حد و مکرر آن را توصیه نمی‌کنند. حال اینکه بانوان باردار که نسبت به دیگر همنوعان خود در معرض خطر سلامتی هستند، باید نسبت به استفاده از این ماده‌ی آرایشی دقت و احتیاط بیشتری را اعمال کنند؛ چرا که متاسفانه تا به امروز مضر بودن یا بی‌ضرر بودن این مواد در دوران بارداری از لحاظ علمی اثبات نشده است.

همچنین متخصصان زنان و زایمان عنوان کرده‌اند که سه ماهه‌ی نخست بارداری به دلیل کامل نشدن تمامی اعضای بدن جنین، امکان به خطر افتادن سلامت جنین نسبت به سه ماهه‌ی دوم و سوم بیشتر است؛ درواقع در این دوران ارگان‌های مختلف جنین در حال شکل‌گیری است و این مسئله رعایت احتیاط کامل را برای حفظ سلامت جنین و مادر واجب و لازم می‌دارد.

متاسفانه به گفته‌ی پزشکان حتی معتبرترین برند از رژ لب‌های مصرفی حاوی مقدار زیادی از جیوه و سرب آن از نوع سرب فلزات سنگین است و مصرف آن برای جنین بویژه در دوران سه ماه‌ی اول بارداری بسیار خطرناک و مضر است. درواقع گفته می‌شود که این سرب اگر بیش از حد مصرف شود باعث پارگی کیسه‌ی آب جنین شده و سلامت جنین و مادر را به خطر می‌اندازد.

همچنین در کنار ماده‌ی سرب که در تمامی رژ لب‌ها چه رژ لب‌های استاندارد و چه رژ لب‌های تقلبی و بی‌کیفیت وجود دارد، موادی همچون چربی‌ها و اسانس‌ها نیز در ساخت رژ لب‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد و متاسفانه هیچ کدام از شرکت‌های سازنده‌ی این ماده‌ی آرایشی به دلیل بالا بردن زیبایی و خوش‌رنگ شدن  محصولات در کنار ماندگاری بیشتر آن‌ها، از کاهش دادن میزان این مواد مضر امتناع می‌کنند.

متخصصان معتقد هستند که رژ لب‌های مصرفی نه تنها از طریق دهان وارد بدن می‌شود، بلکه از راه پوست و منافذی که روی آن وجود دارد نیز می‌تواند وارد بدن شده و اثرات مخرب و خطرناک خود را با عبور از جفت بر جنین وارد سازد.

جالب است بدانید که متخصصان استاندارد بودن لوازم آرایشی را ایمن بودن آن نمی‌دانند و معتقد هستند که بهتر است بانوان باردار در این دوران حساس از مواد آرایشی استفاده نکنند یا مصرف آن‌ها را به حد اقل ممکن برسانند تا بتوانند پس از اتمام این دوره، فرزندی سالم به دنیا آورند.

در مورد این مطلب نظری دارید؟
فیلترها
Sort
display