جستجو

اخبار

ویتامین D می‌تواند جان شما را نجات دهد(قسمت اول)

چهار شنبه, 25 آذر,1394

ویتامین D می‌تواند جان شما را نجات دهد(قسمت اول)

به نظرتان عالی نیست اگر یک ویتامین باعث مستحکم شدن استخوان‌ها شود و هم با دیابت مبارزه کند، باعث بهبود سلامت پوست شود، ضد سرطان باشد، از سکته قلبی جلوگیری کند و باعث شادی نشاط شما شده و از افسردگی پیشگیری کند؟ یا حتی به شما کمک بکند تا وزنتان را پایین بیاورید؟ محققین اعتقاد بسیار راسخی به ویتامین D دارند که تمام مزایای فوق را داراست و آن را میتوان از قرار گرفتن پونستمان در مقابل خورشید و همچنین تعداد اندکی از خوراکی‌ها کسب کرد. حال میخواهیم تعدادی از این مزایا را در ۲ قسمت برای شما برشماریم تا اهمیت وجود این ویتامین در بدن را بیشتر و ملموس‌تر درک کنید.

۱- استحکام استخوان‌ها: ویتامین D با بالا بردن درصد جذب کلسیم از خوراکی‌هایی که ما در طول روز مصرف می‌کنیم که حاوی این ماده معدنی هستند، به استحکام و تقویت استخوان‌ّای بدن کمک می‌کند

۲- کاهش احتمال ابتلا به بیماری MS: تحقیقات پزشکی نشان داده است در کشور‌ّایی که هوای آفتابی زیادی ندارند و ویتامین D کمتری در بدن مردم تولید می‌شود، احتمال ابتلا به بیماری MS که بر روی اعصاب تاثیر گذاشته و باعث از کار افتادن آن‌ها می‌شود بیشتر است.

۳- جلوگیری از دیابت: محققین دریافته اند که میزان وجود ویتامین D در بدن انسان نسبت عکس با احتمال وقوع دیابت نوع 2 دارد. چون این نوع دیابت بسیار شایع است و بیشتر در افرادی با چربی شکمی رخ می‌دهد، پزشکان به افرادی که در نواحی شکم و پهلو اضافه چربی دارند، مصرف ویتامین D را به طور روزانه توصیه می‌کنند.

۴- کاهش وزن: چربی‌های بدن ویتامین D در خود حبس کرده و اجازه نمی‌دهند تا این ماده در خود گردش پیدا کند، به همین دلیل افراد چاغ همواره از کمبود ویتامین D رنج می‌برند. این ویتامین در چربی سوزی کمک شایانی به متابولیسم بدن می‌کند، پس با بالا بردن این فاکتور در بدن خود ‌میتوانید به سرعت چربی سوزی خود بیافزایید.

۵- جلوگیری از افسردگی: ویتامین D در مغز باعث سرعت و قدرت پردازش اطلاعات می‌شود. تحقیقات نشان داده است که بالا بردن میزان ویتامین D باعث از بین رفتن افسردگی متوسط می‌شود. پس اگر احساس اندکی افسردگی و ناراحتی در زندگی روزمره خود را دارید، بهتر است میزان ویتامین D را در بدنتان بالا ببرید.

۶- جلوگیری از پوکی استخوان: همانطور که بالاتر ذکر شد، کمبود ویتامین D باعث کاهش میزان جذب کلسیم از رژیم غذایی انسان می‌شود و کمبود این ماده معدنی به مرور زمان باعث پوکی و نرمی استخوان می‌شود که این امر خود باعث درد‌های استخوانی در سنین بالاتر می‌شوند.

۷- پیشگیری از سرطان روده: خیلی زود است تا بخواهیم ویتامین D را به عنوان یک ماده ضد سرطان روده‌بزرگ و راست‌روده بدانیم اما تحقیقات اخیر نشان داده است، افرادی با میزان ویتامین D بالاتر در بدنشان، احتمال پایین‌تری در ابتلا به این سرطان دارند

۸- پیشگیری از سایر سرطان‌ها: اخبار بسیار زیادی مبنی بر ضد سرطان بودن ویتامین D برای سرطان‌‌های پستان و پروستات وجود دارد اما هنوز این مطلب به لحاظ علمی به طور کامل به اثبات نرسیده است. اما دانشگاه هاروارد به ایمان راسخ به این امر، اخیرا آغاز به یک تحقیقات گسترده بر روی ۲۰۰۰۰ نفر کرده است تا این مطلب را به اثبات برساند.

۹- بهبود سلامت قلب: ویتامین در با قابلیت از بین بردن چربی‌های رسوب کرده در رگ‌‌ها یکی از عواملی‌ست که از بروز سکته و نارسایی‌هایی قلبی پیشگیری می‌کند اما این مطلب هنوز به تایید کامل به لحاظ علمی نرسیده است و صرفا تحقیقات این مساله را تایید می‌کنند.

۱۰- عملکرد صحیح مغز در زمان کهولت: تحقیقات نشان داده است افراد مسنی که کمبود ویتامین D دارند حافظه ضعیف‌تر، حواس‌پرتی بیشتر و عملکرد ذهنی کند‌تری نسبت به همسن و سال‌های خود که میزان مناسبی از ویتامین D در بدنشان موجود است دارند. پس برای پیشگیری از این نوع مشکلات از جوانی به فکر تامین ویتامین D در بدنتان باشید.

در این قسمت به مزایای ویتامین D پرداختیم و در قسمت بعد به شما خواهیم گفت تا از چه طریق و به چه میزان ویتامین D باید کسب کنید.

نظر خود را مطرح کنید
فیلترها
Sort
display