جستجو

اخبار

ویتامین D می‌تواند جان شما را نجات دهد(قسمت دوم)

پنجشنبه, 26 آذر,1394

ویتامین D می‌تواند جان شما را نجات دهد(قسمت دوم)

در قسمت قبل از فوائد ویتامین D برای شما صحبت کردیم. این ویتامین بسیاری از مشکلات جسمی ما را بر طرف می‌کند و همچنین از بسیاری از بیماری‌ها جلوگیری و پیشگیری می‌کند اما به راستی این ماده معدنی مفید را چگونه باید به‌دست آورد و منابع اصلی آن در زندگی روزمره چه‌ها هستند؟ پاسخ این سوال مطلبی‌ست که امروز قصد داریم در مورد آن با شما صحبت کنبم.

بسیاری از انسان‌ها ویتامین D مایحتاج روزانه خود را از آفتاب بدست می‌آورند. وقتی پوست بدون پوشش ما در مقابل آفتاب قرار می‌گیرد، بدن به صورت اتوماتیک شروع به تولید ویتامین D مورد نیاز خود می‌کند اما به احتمال قوی شما به میزان بیشتری نسبت به این مقدار نیاز دارید. افرادی با رنگ پوست روشن پس از ۵-۱۰ دقیقه قرار گرفتن در مقابل آفتاب میزان کافی از این ویتامین را دریافت می‌کنند اما روز‌های ابری و بارانی و برفی و همچنین استفاده از ضدآفتاب‌ها برای جلوگیری از لک شدن پوست و پیشگیری از بروز سرطان پوست و همچنین ماشینی شدن زندگی و عدم وجود آفتاب در محل کار و منزل، همه و همه از تولید ویتامین D در بدن جلوگیری می‌کنند. محققین و متخصصین اعتقاد دارند که نباید به میزان ویتامین D تولید شده توسط آفتاب اکتفا کرد و باید با رژیم غذایی حاوی این ویتامین، کمبود این ماده در بدن را پوشش داد.

۱- اکثر ماهی‌ها حاوی ویتامین D نیستند اما بعضی از آن‌ها از این قانون مستثنی هستند، ماهی‌هایی همچون سالمون، شمشیر‌ماهی و خال‌مخالی منبع غنی از این ویتامین هستند. ماهی تن و ساردین هم حاوی ویتامین D هستند اما به میزان بسیار بسیار اندک. جگر گوساله و گوسفند و زده تخم‌مرغ هم حاوی این ویتامین هستند اما باز هم کمتر از ماهی سالمون.

۲- در بین لبنیات فقط شیر و کمی هم ماست حاوی ویتامین D هستند و الباقی آن‌‌ها مانند پنیر و کرده و کشک و بستنی آری از این ماده هستند.

۳- خوشبختانه در حال حاضر اهمیت ویتامین D بسیار بالا رفته است و میتوان خوراکی‌هایی که با این ویتامین غنی شده اند تهیه کرد. محصولاتی همچون سریال‌های خوراکی، آب میوه‌های طبیعی بسته بندی و...

۴- علاوه بر تمامی موارد فوق، قرص‌های زیادی نیز در بازار وجود دارد که حاوی ویتامین D هستند که میتوان آن‌ّا را فروشگاه‌ها و داروخانه‌ّای معتبر تهیه کرد

بهتریم زمان برای ذخیره این ویتامین سر صبح است و پس از بیدار شدن و به عبارت دیگر صبحانه است. میتوانید یک کاسه سریال مورد علاقه خود را با شیر مخلوط نموده و در کنار آن یک لیوان آب پرتغال غنی شده میل کنید تا مطمئن باشید که به میزان کافی از این ماده را دریافت نموده‌اید.

نظر خود را مطرح کنید
فیلترها
Sort
display