جستجو

اخبار

چه چیزی باعث بوجود آمدن زگیل می‌شود؟

یکشنبه, 27 اردیبهشت,1394

این برجستگی‌های زشت و ناامیدکننده، می‌توانند روی انگشتان، دست‌ها، پاها، و هر جای دیگری روی بدن ما و تحت هر شرایطی و به‌ظاهر بدون دلیل خاصی سبز شوند! زگیل‌ها دردناک نیستند، اما باعث خجالت‌اند. آیا زگیل مانند آنچه افسانه‌ها از آن یاد می‌کنند به خاطر آب پاشیدن به قورباغه‌ها به وجود می‌آید؟ یا اینکه دلیل دیگری می‌توان برایش بیان کرد؟
زگیل، در انسان یک مسئله‌ی ویروسی است. زگیل‌ها تکه‌های گوشتی کوچک و سفتی هستند، که به خاطر ویروس پاپیلومای انسانی به وجود می‌آیند. حدود ۱۰۰ نوع مختلف از این نوع ویروس وجود دارد، اما بیشتر انواعی که انسان‌ها در معرض آن قرار دارند، انواع ۱ و ۲ و۳ این ویروس هستند:
HPV نوع ۱: این ویروس مسئول زگیل کف پا و کف دست است.
HPV نوع ۲: این ویروس مسئول اغلب زگیل‌هاست، زگیل‌های کف پا، و انواعی که معمولاً روی دست‌ها و آن‌هایی که روی صورت و پلک‌ها نمایان می‌شوند.
HPV نوع ۳: این نوع ویروس هم عمدتاً مسئول زگیل‌های مسطح یا ساده است که معمولاً روی صورت یافت می‌شوند.
حدود ۹۰ درصد زگیل‌های تناسلی به دلیل HPV نوع ۶ و ۱۱ هستند، حدود ۷۰ درصد از سرطان‌های دهانه‌ی رحم نیز به دلیل HPV نوع ۱۶ و ۱۸ می‌باشند. برای برخی از انواع این ویروس، واکسن‌هایی تولیدشده است، مثلاً انواع ۶، ۱۱، ۱۶ و ۱۸.
ازآنجایی‌که زگیل‌ها به دلیل ویروس به وجود می‌آیند، می‌توانند مسری هم باشند. زگیل‌ها ممکن است توسط تماس مستقیم، یا استفاده از حوله یا اشیاء شخصی فرد دیگری که مبتلابه زگیل بوده است منتقل شود. زگیل‌ها ممکن است به این راحتی‌ها دست از سر شما برندارند، و درمانشان سخت باشد. خیلی‌ها ماه‌ها با درمان زگیل‌ها دست‌وپنجه نرم می‌کنند، و حتی ممکن است برخی اوقات تا سال‌ها درگیر آن باشند.
پس، در نگهداری از وسایل بهداشتی و آرایشی شخصی خود دقت کرده، و سعی کنید از وسایل خصوصی دیگران نیز استفاده نکنید.

فیلترها
Sort
display