جستجو

اخبار

چگونه از پوستتان لایه‌برداری کنید؟

یکشنبه, 13 اردیبهشت,1394

 

پوست، بزرگ‌ترین اندام بدن انسان است. پوست برای زنده ماندن ما حیاتی است، و به تغذیه، اکسیژن، و نظافت نیاز دارد. مواد مغذی و اکسیژن، توسط خون برای پوست تأمین می‌شوند، پس یک رژیم غذایی مناسب و هوای تمیز برای پوست اهمیت دارد، اما نظافتی که از آن صحبت می‌کنیم، توسط لایه‌برداری اتفاق می‌افتد.

ایه‌برداری به فرایند از بین بردن سلول‌های مرده‌ی پوست، در کنار جرم و آلودگی‌هایی که منافذ پوست را مسدود کرده‌اند گفته می‌شود، و کمک خواهد کرد تا سموم از پوست خارج‌شده و از جوش زدن جلوگیری شود. مخصوصاً در مورد پوست صورت، لایه‌برداری خیلی در ظاهر شما تأثیر خواهد داشت.

چگونه لایه‌برداری کنیم؟

برای شروع لایه‌برداری، باید پوستمان را مرطوب کنیم، بنابراین سلول‌های مرده نرم شده و راحت‌تر پاک خواهند شد. برای نرم کردن سلول‌های مرده، آب گرم خیلی بهتر از آب سرد عمل می‌کند، همچنین باعث خواهد شد تا منافذ پوست بازشده، تا پوستتان به‌طور عمیق‌تری تمیز شود. استفاده از صابون هم اهمیت دارد، چراکه به خاطر فسفولیپید غشاء پوست، در سلول‌های مرده چربی و زنجیره هیدروکربن فراوانی وجود دارد. استفاده از آب خالی، نفوذ به سطوح چرب پوست را دشوار می‌کند.

اسکراب‌ها کرم‌های دانه‌داری هستند که برای لایه‌برداری پوست مورداستفاده قرار می‌گیرند. خراش خفیفی که با مالیدن این نوع کرم‌ها به پوست رخ می‌دهد، باعث خواهد شد تا پوستتان به‌طور عمقی تمیز شده و سلول‌های مرده‌ی پوست از بین بروند. هسته‌ی زردآلوی خردشده، پوست گردوی خردشده، یا جو، موادی هستند که معمولاً به‌عنوان دانه‌های درون اسکراب برای لایه‌برداری استفاده می‌شوند. برخی اوقات شکر هم استفاده می‌شود. حتماً نیازی نیست هنگام لایه‌برداری از این مواد، یا حتی از اسکراب استفاده کنید، می‌توانید از لیف حمام یا حتی ناخنتان به همراه مواد شوینده نیز بهره ببرید.

یکی از خطرات لایه‌برداری از پوست، آسیبی است که ممکن است به پوست وارد شود. شما می‌خواهید سلول‌های مرده را حذف کنید، اما باید حواستان را جمع کنید که سلول‌های سالم و تازه‌ی زیر آن‌ها را نگهدارید! لایه‌برداری بیش‌ازاندازه می‌تواند به پوست صدمه زده و درنتیجه باعث پیری زودرس شود. لایه‌برداری محکم که عموماً یک سطح از پوست را برمی‌دارد، باعث قرمزی و سوزش پوستتان خواهد شد. یک برنامه‌ی مراقبت از پوست که حاوی لایه‌برداری مداوم است هم می‌تواند به‌سلامت پوستتان آسیب برساند.

فیلترها
Sort
display