جستجو

اخبار

درمان آکنه با خمیردندان

یکشنبه, 15 شهریور,1394

آکنه یا جوش صورت دارای  سه جنبه می‌باشد. اول اینکه چگونه از به وجود آمدن جوش روی صورت جلوگیری کنیم، دوم اینکه اگر جوش و آکنه روی صورت ما به وجود آمد از چه مواد مراقبتی‌ای برای از بین بردن آن استفاده کنیم و آخرین حالت یعنی جنبه سوم اینکه با چه ترفندهای ساده‌ای در منزل می‌توان هم جوش‌های به وجود آمده را پوشش داد و هم از وقوع دوباره آن‌ها جلوگیری کرد.

 

در این مطلب به جنبه اول یعنی روش‌های پیشگیری از به وجود آمدن آکنه می‌پردازیم.

 

  • جوش‌های خود را نکنید و فشار ندهید

این قانون اولین و مهم‌ترین قانون است. آکنه‌ها حاوی باکتری‌های مضر و فراوانی هستند که شما با کندن و فشار دادن آن‌ها این امکان را به آن‌ها می‌دهید که به حفره‌های دیگر پوست بروند و جوش‌های جدیدتر تولید کنند.

  • به صورت خود دست نزنید

دست‌های شما در طول روز با اجسام زیادی تماس دارند و هرچقدر هم آن‌ها را بشویید تمام باکتری‌های روی آن‌ها از بین نخواهند رفت و برخی از این باکتری‌ها ممکن است تولید آکنه بکنند.

  • آب زیاد بنوشید

تحقیقات پزشکی نشان داده است برای خانم‌ها 2/2 لیتر، حدوداً 9 لیوان آب و برای آقایان 3 لیتر، حدود 12 لیوان آب حداقل نیاز بدن آن‌هاست. نوشیدن مایعات شیرین مانند نوشابه، میلک شیک و کافه گلاسه را قطع نمایید که قند و شکر یکی از اصلی‌ترین دلایل به وجود آمدن آکنه هستند. اخیراً محققین به این نتیجه رسیده‌اند که شیر نیز تولید آکنه می‌کند پس کمتر از شیر استفاده کنید و به‌جای آن ماست کم‌چرب میل نمایید.

  • چای سبز بنوشید اما بدون قند و شکر

چای سبز حاوی میلیون‌ها میلیون آنتی‌اکسیدان و مواد مفید است که با رادیکال‌های آزاد مبارزه می‌کند پس تا می‌توانید چای سبز بنوشید اما همان‌طور که گفتیم قند و شکر خود از عوامل تولید جوش هستند، چایتان را ساده میل کنید و نگران نباشید، چون پس از چند روز به طعم آن عادت خواهید کرد.

  • رژیم غذایی متعادل کم‌چرب، کم شکر و مملو از سبزی‌ها داشته باشید

آمار و ارقام نشان می‌دهد اشخاصی که میوه و سبزی‌ها بیشتر و قند و شکر و شیر کمتر استفاده می‌کنند کمتر دچار مشکل آکنه می‌شوند حتماً در طول روز بین 5 تا 9 واحد سبزی‌ها و میوه‌جات استفاده کنید، مواکداً در رژیم غذایی خود امگا 3 داشته باشید، ماهی‌ها و اسفناج از مواد بسیار مفید برای سلامت پوست هستند.

  • مکمل‌های غذایی و ویتامین‌های مفید کمک فراوانی به داشتن پوست سالم و شاداب می‌کنند

قرص‌های مکمل غذایی و ویتامین‌هایی که حاوی ویتامین آ، ایی و زینک هستند همواره به شادابی پوست شما کمک می‌کنند اما فراموش نکنید که در زمان بارداری از ویتامین آ استفاده نکنید.

  • صورتتان را بیشتر از دو بار در روز نشویید

شستشوی بیش از دو بار صورت در روز موجب خشکی پوست می‌شود درواقع شما پوستتان را مجبور می‌کنید برای رفع خشکی، سبوم (چربی پوست) بیشتری تولید کند که این مسئله خود باعث به وجود آمدن آکنه خواهد شد.

  • استرس را از زندگی خود را تا جایی که ممکن است دور کنید

علم پزشکی هنوز نتوانسته است اثبات کنید که دلیل ارتباط استرس و تشویش با سلامت پوست در چیست اما مطمئن است وجود استرس در زندگی شادابی و  سرزندگی پوست و بدن را از بین می‌برد پس از هر طریقی سعی کنید ریلکس باشید و آرامش خود را در زندگی از دست ندهید از راه‌های اثبات‌شده کاهش استرس می‌توان یوگا، پیاده‌روی تند و در کل ورزش کردن، گوش کردن به موسیقی موردعلاقه و خواب کافی را نام برد.

نظر خود را مطرح کنید
فیلترها
Sort
display