جستجو

اخبار

10 نکته درباره دئودورانت‌ها که نمی‌دانید

جمعه, 02 آبان,1393

اغلب انسان‌ها که روند زندگی امروزی و مدرنی دارند، صبح‌ها که از خواب بیدار می‌شوند یک سری رفتار مشابه و روتین را برای رعایت بهداشت فردی و سلامت خود انجام می‌دهند، از قبیل حمام کردن، شستشوی صورت، مسواک زدن و استفاده از دهان‌شویه و همچنین استفاده از دئودورانت‌ها. به‌احتمال‌زیاد تاکنون فواید زیادی از حمام کردن یا شستشوی صورت همچنین مراقبت از بهداشت دهان و دندان شنیده‌اید اما معمولاً کمتر راجع به دئودورانت‌ها خوانده و شنیده‌ایم. به‌راستی دئودورانت‌ها چه هستند و چگونه عمل می‌کنند؟

دئودورانت در اصطلاح به هر ماده‌ای که بر روی پوست بدن استفاده می‌شود تا بوی بد عرق را از بین ببرد گفته ‌می‌شود. ائودور یک کلمه لاتین بوده  و به بوی بد تن گفته می‌شود، که با گرفتن پیشوند "دی" به آن مفهوم "از بین برنده بوی بد بدن" داده شده است. ما میدانیم که دئودورانت‌ها معطر هستند و باعث می‌شوند تا ما خوشبو شویم و در تمام طول روز همین‌گونه بمانیم و بوی غالب ما بوی تن و یا عرق نباشد! در این مطلب به نوع و دلیل رفتار دئودورانت‌ها می‌پردازیم و به شما آموزش خواهیم داد که چگونه بهترین عملکرد و راندمان را از دئودورانت خود بگیرید.

1. دئودورانت‌ها باکتری‌ها را از بین می‌برند

عرق بدن انسان به‌خودی‌خود بوی بدی ندارد، اما ترکیب آن با باکتری‌های موجود در آن محل باعث به وجود آمدن بوی بد می‌شود. دئودورانت‌ها حاوی ترکیبات آنتی‌باکتریال یا از بین برنده باکتری هستند و با از بین بردن آن‌ها از به وجود آمدن بوی بد جلوگیری می‌کنند.

2. دئودورانت‌ها از عرق کردن به‌صورت کامل جلوگیری نمی‌کنند

وقتی روی دئودورانت شما نوشته‌شده است "تأثیر 24 ساعته" این دئودورانت تنها تا 20% و در مقادیر خیلی بالاتر حداکثر تا 30% از عرق کردن شما جلوگیری می‌کند، زیرا جلوگیری از ترشحات این غدد، به‌سلامت پوست و بدن ضرر فراوانی خواهد زد. اگر این میزان از 30% تجاوز کند، آن محصول مجوز‌های بهداشتی لازم را برای عرضه به دست نخواهد آورد، به همین دلیل توصیه می‌کنیم که همواره از دئودورانت‌های استاندارد استفاده کنید و از خریداری برند‌های متفرقه خودداری نمایید.

3. برند دئودورانت خود را هرچند ماه یک‌بار تغییر دهید

اگر شما پی‌درپی از یک دئودورانت و یا دئودورانت‌های مشابه در یک برند استفاده کنید، باکتری‌های بدن شما نسبت به مواد آنتی‌باکتریال این محصولات مقاوم شده و درنتیجه تأثیر مناسب خود را نخواهد داشت. پس هرچند وقت یک‌بار برند دئودورانت خود را تغییر دهید تا بهترین نتیجه را کسب کنید.

4. فرمولاسیون دئودورانت‌های زنانه و مردانه تفاوتی با یکدیگر ندارند

تنها تفاوت دئورانت‌های زنانه و مردانه در رایحه آن‌هاست و هردو از یک روند رفتاری برای مقابله با بوی بدن و عرق استفاده می‌کنند. اگر در شرایطی قرار گرفتید که مجبور شدید از دئودورانت جنس مخالف خود استفاده کنید نگران نباشید، دئودورانت کار خود را به‌درستی انجام خواهد داد و لطمه‌ای به‌سلامت شما نخواهد زد.

5. هنوز کسی نمی‌داند که زرد شدن لباس‌ها در ناحیه زیر بغل دقیقاً به چه دلیل است

ممکن است باور نکنید اما هیچ‌کس حتی خود سازندگان این محصولات هنوز دلیل زرد شدن لباس‌ها را نمی‌دانند. تنها حدسی که قوت بیشتری دارد، وجود ترکیبات آلومینیوم در محصولات ضد تعرق است. این ترکیبات حاوی آلومینیوم ممکن است با درآمیخته شدن با عرق شما و یا مواد شوینده خشک‌شده روی لباس شما، تولید ماده‌ای کنند که رنگ لباس شما را از بین برده و به رنگ زرد تغییر دهد.

6. بهترین زمان برای استفاده از دئودورانت در هنگام شب، پیش از خواب است

سعی کنید شب‌ها پیش از خوابیدن از دئودورانت خود استفاده کنید، زیرا در طول شب کمتر عرق می‌کنید و مواد از بین برنده باکتری‌ها حداکثر تأثیر خود را روی پوست شما خواهند گذاشت.

7. همه انسان‌ها به دئودورانت نیاز ندارند

برای اینکه متوجه شوید که آیا شما ازجمله افرادی هستید که نیاز به دئودورانت دارند یا خیر یک‌راه وجود دارد. اگر شما جزو آن دسته از افرادی هستید که واکس گوششان تیره و چسبناک است، باید از دئودورانت استفاده کنید و اگر این واکس، سفید یا شیری کم‌رنگ است و آن‌چنان حالت چسبناکی ندارد شما نیازی به استفاده از این محصولات ندارید. زیرا همان باکتری‌هایی که در گوش باعث به وجود آمدن این زردی و چسبناک بودن واکس می‌شوند، در نواحی مفصلی و زیر بغل باعث به وجود آمدن بوی بد تن و عرق می‌شوند.

8. ضدعفونی‌کننده‌های دست نیز می‌توانند به‌جای دئودورانت استفاده شوند

الکل موجود در ضدعفونی‌کننده‌های دست و یا صابون‌های ضدعفونی‌کننده دقیقاً همان کاری را می‌کنند که دئودورانت انجام می‌دهد، یعنی از بین بردن باکتری‌ها. پس اگر نیاز به دئودورانت داشتید و در دسترستان نبود یا به اتمام رسیده بود می‌توانید از این محصولات ضدعفونی‌کننده نیز استفاده کنید. اما استفاده دائمی از آن‌ها توصیه نمی‌شود، زیرا این ضدعفونی‌کننده‌ها برای پوست‌های حساس ساخته نشده‌اند و ممکن است به‌سلامت پوست شما در نواحی مفصلی و زیر بغل لطمه وارد کنند.

9. دئودورانت را بر روی پای خشک خود بزنید

شب‌ها قبل از خواب پای خود را بشویید و خوب خشک‌کنید، وقتی از خشک بودن کامل آن مطمئن شدید، دئودورانت خود را روی کف پایتان بزنید و بخوابید. سعی کنید بعد از اعمال دئودورانت روی کف پا راه نروید تا این مواد در اثر سایش با زمین از بین نروند. این عمل کمک شایانی به از بین بردن بوی پا در روز بعد خواهد نمود.

10. استفاده از دئودورانت در بین انگشتان پا

کسانی که زیاد ورزش می‌کنند و یا بیشتر از کفش‌های کتانی و ورزشی استفاده می‌کنند بهتر می‌دانند که این کفش‌ها به‌خصوص در روزهای گرم باعث عرق کردن فواصل بین انگشتان شده و احساس ناراحتی در هنگام راه رفتن به وجود می‌آورد. پیش از به پا کردن این کفش‌ها و پوشیدن جوراب، اگر پایتان خشک است فواصل میان انگشتانتان را به دئودورانت آغشته کنید تا این حالت آزاردهنده برای شما رخ ندهد.

پی‌نوشت: اگر از بیماری دیابت رنج می‌برید و یا قند خون شما بالاست و مشکوک به این بیماری هستید، پیش از انجام  موارد 9 و 10 حتماً  با پزشک معالج خود مشورت کنید

فیلترها
Sort
display