جستجو

اخبار

9 اشتباه رایج در شست‌وشوی مو

یکشنبه, 02 آذر,1393

ممکن است شما هم مثل خیلی‌های دیگر هنگام شست‌وشوی موهایتان اشتباهاتی رایج انجام دهید. درواقع بسیاری از ما این اشتباهات را انجام می‌دهیم. مثلاً وقت کافی برای ماساژ دادن کف سر نمی‌گذاریم، یا به‌طور کامل آب‌کشی نمی‌کنیم و یا گاهی از نرم‌کننده استفاده نمی‌کنیم. در ادامه می‌خواهیم روش درست شامپو کردن را بیان کنیم که پس از انجام آن موها آن‌چنان تمیز خواهند بود که حس خواهید کرد آن‌ها را در یک سالن حرفه‌ای برایتان شسته‌اند.


بدین منظور این 9 اشتباه رایج در شست‌وشوی مو را اصلاح کنید:
خیس نکردن کامل موها
تمامی تارهای مو باید قبل از آن‌که شامپو بروی آن‌ها زده بشود در آب کاملاً خیس شوند. برای این کار کافی است فقط یک دقیقه کامل را صرف خیس کردن موها کنید.
استفاده کم از شامپو و یا حتی بیش‌ازحد آن
بسیاری از افراد نمی‌دانند دقیقاً چه میزان شامپو به موهایشان بزنند. میزان دقیق برای موهای کوتاه دایره‌ای به قطر 2 سانتی‌متر، موهای متوسط 2.5 سانتی‌متر و موهای بلند دایره‌ای به قطر 3 سانتی‌متر است . شامپو را کف دست خود بریزید و سپس به کف سر بمالید.
ماساژ ندادن کف سر
اگر در یک سالن حرفه‌ای موهایتان را شامپو کرده باشید احساس کرده‌اید که چقدر به ماساژ دادن کف سر تأکید می‌کنند، مانند این است که یک شامپوی طولانی، ماساژی برای سر نیز محسوب می‌شود. اما بیشتر افراد برای این بخش وقت صرف نمی‌کنند. کارشناسان توافق دارند که برای این کار باید 3 دقیقه وقت صرف کرد، مهم نیست که موهایتان کوتاه یا بلند باشند. ماساژ دادن باید به حالت دورانی انجام گیرد.
انجام ندادن «آبکشی و تکرار آن»
ممکن است به نظر بیاید نوشته‌ی روی شامپوها که توصیه می‌کند آبکشی کنید و همین عمل را تکرار کنید صرفاً برای مصرف بیشتر شامپو و درنتیجه خرید شامپوی بیشتر است. اما در حقیقت این‌طور نیست. تنها اگر موهایتان خیلی کوتاه است می‌توانید این مرحله را نادیده بگیرید.
در غیر این صورت پس‌ازاینکه به مدت 3 دقیقه کف سرتان را ماساژ دادید. آب‌کشی نمایید. این آب‌کشی در حد 15 ثانیه کفایت می‌کند. سپس برای بار دوم شامپو بزنید، این بار میزان کمی (دایره‌ای به قطر یک سانتی‌متر) شامپو بردارید و بر روی ساقه موهایتان (نه کف سر) تمرکز کنید. می‌توانید 20 ثانیه وقت صرف ماساژ دادن ساقه‌ها کنید و درصورتی‌که به موهایتان تافت، ژل، موس و... می‌زنید می‌توانید کمی بیشتر ادامه دهید.
آب‌کشی نکردن کامل موها از شامپو
بسیاری از ما وقتی نوبت به آب‌کشی می‌رسد این کار را سرسری انجام می‌دهیم. اما این شامپو است، که اگر روی موها باقی بماند باعث آسیب‌های جدی به مو می‌شود و نه نرم‌کننده. بنابراین در آخرین دقایق شستشوی مو بهتر است کمی طاقت بیاوریم تا شامپو کامل از روی موها پاک شود.
عدم استفاده و یا استفاده نادرست از نرم‌کننده
ممکن است فکر کنید من موهایم لخت و صاف است و نه‌تنها نیاز به نرم‌کننده ندارد بلکه نرم‌کننده باعث چرب شدن مو و چسبیدن آن به کف سرم می‌شود! اما این فکر اشتباه است. زیرا لخت‌ترین موها نیز مستعد گره و درهم‌پیچیدگی هستند. بنابراین بهترین راه این است که نرم‌کننده را به دوسوم انتهایی مو اعمال کنید و اجازه ندهید با کف سر شما تماس پیدا کند. اما روش درست استفاده از نرم‌کننده این است که ابتدا موها را چلانده تا آب آن کمتر شود سپس نرم‌کننده را به نوک موها و کمی بالاتر بزنید.
شانه نکردن موها
ممکن است فکر کنید شانه‌هایی با دندانه باز به چه‌کار می‌آید. اما هنگامی‌که نرم‌کننده روی موهایتان است باید از همین شانه‌ها استفاده کنید تا نرم‌کننده به ساقه موها پخش شود و از ایجاد گره جلوگیری کند.
تنبلی کردن و آب‌کشی نکردن کامل نرم‌کننده از مو
ممکن است بعضی افراد که موهایی خشک دارند فکر کنند کمی نرم‌کننده اگر بر روی مو باقی بماند باعث می‌شود موها نرم‌تر شوند. اما باقی ماندن نرم‌کننده روی مو باعث کدر شدن و خسته به نظر آمدن مو می‌شود. بنابراین همیشه باید موها را کاملاً از نرم‌کننده پاک کرد.
عدم آبکشی نهایی با آب سرد در آخرین مرحله
ممکن است شنیده باشید که اگر در پایان شست‌وشوی موها کمی آب سرد نیز روی موها بریزید موهایتان براق می‌شود. بله این حقیقت دارد. پس اگر می‌توانید کمی سرمای آب را تحمل‌کنید موهایی براق خواهید داشت.

فیلترها
Sort
display